W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o ekologii, ochronie środowiska, odnawialnych źródłach energii i potrzebie zadbania o naszą planetę Ziemię, ponieważ jako ludzkość znaleźliśmy się w punkcie ‘za pięć dwunasta’ i z prędkością światła podążamy w kierunku ekologicznej tragedii.

Młode pokolenie naszych dzieci czy nastolatków jest dziś bardzo świadome konieczności ekologicznego trybu życia, o sortowaniu śmieci potrafi opowiedzieć już 3-latek, a 15-latkowie strajkują i uzmysławiają politykom obawy przed globalnym ociepleniem i jego skutkami.

Warto więc pielęgnować w młodych ludziach miłość do naszej planety i propagować ekologiczny styl życia, ponieważ niesie ze sobą nie tylko piękne wartości etyczne, estetyczne, ale też przede wszystkim ma realny wpływ na zdrowie Ziemi i tylko tak możemy spowolnić procesy jej niszczenia.

Także pokój dziecka może być urządzony w stylu eko, ale na to hasło rodzicom zaczyna świecić się lampka, ponieważ obawiają się, że to oznacza łóżko wykonane z tekturowych rolek po papierze toaletowym czy stół z palet i nie do końca są tym zachwyceni.

 

Pozwól więc, że rozwieję Twoje wątpliwości w kwestii ekologicznej aranżacji wnętrz. Czym ona właściwie jest? Ekologiczny design, czy inaczej zrównoważony design, to nic innego jak mądre gospodarowanie naturalnymi surowcami w naszych wnętrzach, także dziecięcych.

 

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów, dzięki którym pokój Twojego dziecka będzie urządzony w zgodnie z ideą eko i zrównoważonego projektowania:

 

1. Zacznijmy od podstaw, czyli - ściany. Pamiętajmy, by do ich malowania używać farb dobrej jakości, z odpowiednimi certyfikatami. Dzięki temu ograniczymy obecność substancji szkodliwych dla zdrowia oraz środowiska, a ściany będą lepiej ‘oddychać’.

 

2. Świadomie wybieraj meble i wyposażenie z ekologicznych i trwałych surowców, jak np. naturalne drewno. Nawet jeśli są one droższe niż produkty z sieciówek, dzięki temu unikamy bubli i zbędnych ilości np. plastiku, ale także kupujemy trwały i porządny mebel dobrej jakości, który posłuży przez długie lata i nie trzeba będzie go zbyt szybko wymieniać.

 

3. Unikaj plastiku – plastik jest dzisiaj wszędzie, szczególnie w zabawkach dla dzieci. Wybieraj np. zabawki drewniane.

 

4. Mniej znaczy więcej – jest to bezpośrednio powiązane z punktem trzecim. Zamiast kupować wiele różnych zabawek, które po jednym dniu będą rzucone w kąt, lepiej kupić ich mniej, ale lepszej jakości, np. drewnianych zamiast plastikowych. Zagracony pokój zdecydowanie nie jest metaforą ekologii, zaś pokój przestronny i czysty lepiej sprzyja relaksowi oraz rozwojowi dziecka.

 

5. Używaj świateł typu LED, ponieważ czas ich eksploatacji jest znacznie dłuższy niż zwykłej żarówki, a co więcej, zużywają one mniej energii.

 

6. Stosuj proste, ciepłe i stonowane kolory ziemi, bliskie naturze. Wprowadza to ład i harmonię do wnętrza, sprzyja lepszej koncentracji i wypoczynkowi. Mocniejsze kolorowe akcenty powinny być obecne w znaczącej mniejszości.

 

7. Mądrze dobieraj dodatki. Absolutnie każdy element aranżacji może być wykonany w sensowny i zrównoważony sposób, jak i zawierać szkodliwe substancje i być produkowany w nieetyczny sposób. Mam na myśli np. tekstylia czy tapety. Warto dlatego sprawdzać, czy kupowane przez nas produkty posiadają odpowiednie certyfikaty i skąd pochodzą.

 

8. Akcja renowacja. Jeśli posiadasz już jakieś meble, warto rozważyć, czy można jakkolwiek dostosować je do nowego projektu pokoju np. poprzez zmianę kolorystyki czy odnowienie.

 

9. Do it yourself – wbrew pozorom, wiele produktów które widzimy w sklepach i które kosztują krocie, można z łatwością wykonać w domu samodzielnie, nie wydając na nie ani grosza. Często dlatego, że wiele rzeczy już i tak zachowujemy w garażu ‘bo się kiedyś przydadzą’ i może nawet nie musisz nic kupować.

 

10. Rośliny – nie bój się wprowadzać roślin do pokoju dziecka. Ich obecność świetnie wpływa na redukcję stresu, złagodzenie wystroju i poprawę humoru. Pamiętaj jednak, by wybierać gatunki nietrujące i niealergizujące. Motywy roślinne mogą przewijać się także w postaci dodatków czy tapet. Wiąże się to z teorią projektowania biofilnego.

 

Oprócz 10. podstawowych zasad, jest jeszcze kilka elementów wyposażenia całego domu, które wpływają na jego ekologiczność, a więc także na ekologiczność pokoju dziecka:

 

1. Odpowiednie docieplenie domu – dzięki temu latem pomieszczenia nie nagrzewają się nadmiernie i nie trzeba ich ostro chłodzić, a zimą nie wychładzają się, dlatego ogrzewanie nie musi być aż tak intensywne. Zużywamy wtedy znacznie mniej energii.

 

2. Rekuperacja z odzyskiem ciepła. Ten rodzaj wentylacji jest znacznie tańszy i bardziej efektywny od wentylacji tradycyjnej, a także jak sama nazwa wskazuje, odzyskuje część ciepła z powietrza.

 

3. Duże przeszklenia – jest to niewątpliwie ogromny plus i jeden z elementów projektowania biofilnego, ponieważ w pewnym sensie znajdujemy się wtedy bliżej natury, nie odgradzamy się od niej grubym murem. Co więcej w słoneczne dni dzięki przeszkleniom możemy zanotować duże zyski ciepła i lepsze naświetlenie wnętrz, a co za tym idzie mniejszą konieczność używania światła sztucznego. Okna takie muszą być jednak dobrej jakości, by zyski ciepła nie zostały przewyższone przez jego straty w okresie zimowym.

 

4. Duże ilości roślin i zieleni – tak jak w punkcie 10.

 

5. Panele fotowoltaiczne – chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego to taki dobry pomysł. Produkcja energii ze słońca, mniejsze lub zerowe rachunki za prąd. Same korzyści.

 

6. Zastosowanie ekologicznych metod ogrzewania domu, np. pompy ciepła. Oznacza to zero spalin i zanieczyszczeń, a w połączeniu z fotowoltaiką to bardzo wydajna metoda ogrzewania przy zminimalizowanych wydatkach.

 

I na koniec jeszcze – jaka nauka właściwie płynie z ekologicznego pokoju i zrównoważonego designu dla naszych dzieci?

 

1. Że naturę należy szanować

2. Że nasze wybory lokalne mają wpływ na stan Ziemi globalnie

3. Że wybierając produkt droższy, ale dobrej jakości, możemy być pewni że posłuży nam dłużej i nie będziemy musieli go za chwilę wymieniać, wyrzucać i wydawać kolejnych pieniędzy. Trzeba być świadomym konsumentem.

4. Że ekologiczny design to nie tylko wyświechtany slogan, ale realna szansa na zdrowsze i lepsze życie, przy mniejszej obecności szkodliwych substancji w naszym otoczeniu.

5. Że ekologia to nie jednodniowa akcja w szkole i nie dotyczy wyłącznie segregacji śmieci. Ekologia to styl życia, który warto inkorporować w każdej jego sferze już od najmłodszych lat.

 

 

Czy pokój dziecka może być eko?

15 lipca 2022
Eko pokój dziecka

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.