Prowadzę studio projektowe, które działa głównie w sferze online, ponieważ projektuję dla osób z całej Polski. Zastanawiacie się pewnie jak to w ogóle możliwe, żeby zaprojektować wnętrze na odległość oraz jak wygląda taki proces projektowy. Dlatego dziś chcę wszystko zaprezentować krok po kroku.

 

Przede wszystkim zaletą projektowania online jest brak potrzeby wychodzenia z domu, a mimo to współpraca przebiega bardzo pomyślnie. Zacznijmy od tego, że zgłaszają się do mnie rodzice dziecka, bo potrzebują pomocy w aranżacji pokoiku ich pociechy i nie wiedzą od czego zacząć.

 

1. Dogłębnie omawiam i analizuję potrzeby inwestorów - dziecka i rodziców przed zaprojektowaniem pokoju dla dziecka

Poprzez inwestorów mam tutaj na myśli zarówno rodziców, jak i dziecko, bo to jemu dedykowany jest pokój i ono ma się w nim czuć dobrze, więc jego zdanie jest bardzo ważne i trzeba mu to okazać. O ile rodzic jest osobą decyzyjną w kwestii budżetu i pewnych rozwiązań praktycznych i technicznych, o tyle dziecko wraz ze swoimi marzeniami i pragnieniami dotyczącymi pewnych aspektów wizualnych pokoju stanowią wspaniałą inspirację i podstawę do aranżacji.

 

Ważne jest tutaj zdefiniowanie oczekiwań –

 • Czy pokój jest już pomieszczeniem gotowym, wykończonym w zamieszkałym już domu i w związku z tym nie ma potrzeby projektowania rozkładu elektryki, punktów świetlnych czy gniazdek, ponieważ są one już gotowe i mamy się do nich dostosować?

 • A może dom dopiero się buduje i potrzebny jest kompleksowy projekt od podstaw lub przebudowa istniejącego?

 • Czy inwestorzy są już w posiadaniu mebli lub akcesoriów, które chcieliby wykorzystać w aranżacji pokoju dziecka, czy może wszystko trzeba zakupić?

 • Czy meble użyte w projekcie mają być meblami gotowymi, dostępnymi do zakupu, czy też zaprojektowanymi na wymiar i w związku z tym potrzebna będzie również dokumentacja dla wykonawcy, np. stolarza lub tapicera?

 • Jakie funkcje ma spełniać pokój? Ma być np. tylko sypialnią, a bawialnia znajduje się w innym pomieszczeniu, czy trzeba w nim przechowywać ubrania, czy może domownicy mają w tym celu stworzoną garderobę?

 • Czy może jest jakiś konkretny element wyposażenia, który koniecznie musi się znaleźć w pokoju, a może jakiś kolor powinien być z pewnością użyty?

 • Czy pokój ma mieć jakiś temat przewodni, np. leśny, bajkowy?

 • Jakie materiały wykończeniowe preferują inwestorzy, a których woleliby uniknąć? Np. naklejki naścienne jak najbardziej tak, ale tapeta już nie? I dlaczego?

 • Jaki budżet został przeznaczony na aranżację pokoju?

 • Czy dziecko oprócz marzeń o tym, jak chciałoby urządzić swój pokój, pomysłów na kolory, motywy itp. ma specyficzne, dodatkowe potrzeby, które pokój powinien zaspokoić? Np. może dziecko jest nadpobudliwe, wtedy kolorystyką i rozkłądem mebli można wprowadzić poczucie ładu i harmonii, a co za tym idzie mieć znaczący wpływ na spokój dziecka.

 • Czy dziecko cierpi na jakiekolwiek niepełnosprawności? Wtedy również ważną rolę odgrywają różnego rodzaju rozwiązania techniczne.

 

2. Po uwzględnieniu wszystkich kwestii estetyczno-technicznych, kolejnym etapem projektu jest zwymiarowanie pokoju dziecka.

Jako że projektowanie odbywa się online, proszę inwestora o dokonanie inwentaryzacji pokoju, oczywiście wg ściśle określonych reguł.

W skrócie: konieczne jest zwymiarowanie wszystkich ścian pod względem długości i wysokości, uwzględnienie ewentualnych skosów, wymiarów okien i ich położenia na ścianie, zlokalizowania grzejników jeśli takowe występują oraz wszelkich włączników światła, gniazdek oraz punktów świetlnych. Całość należy przedstawić na rzucie, może być nawet całkowicie odręczny.

Inwestor powinien także sfotografować każdą ze ścian, okien, drzwi wejściowych i podłogi, abym podczas projektowania pokoju mogła uwzględnić wszelkie aspekty wizualne, takie jak kolor podłóg, listew przypodłogowych, drzwi czy okien.

 

3. Kiedy mam już wszystkie powyższe dane, przystępuję do zaprojektowania układu funkcjonalno-przestrzennego pokoju dziecka.

 Na rzucie 2D z góry przedstawiam proponowane potencjalnie najlepsze rozmieszczenie mebli i najważniejszych elementów aranżacji z uwzględnieniem ergonomii. Zazwyczaj jest to jedna propozycja, ale czasem mogą zdarzyć się dwie. Inwestor może, a nawet powinien już na tym etapie zgłosić uwagi, abym ja jako projektantka mogła zaproponować inne, bardziej odpowiadające inwestorom rozwiązanie danego problemu. To właśnie układ funkcjonalno-przestrzenny jest najważniejszym elementem projektu, bo to od niego będą zależały wszystkie dalsze aspekty związane z wygodą użytkowania, a także aranżacją wizualną.

 

4. Po poprawkach i akceptacji jednego z układów funkcjonalnych następuje etap wizualizacji 3D pokoju dziecięcego.

 Jest to moment, na który czekają z niecierpliwością wszyscy inwestorzy, ponieważ fotorealistyczne obrazki pomagają im wyobrazić sobie, jak w rzeczywistości może wyglądać dane wnętrze. Należy jednak pamiętać, że to NIE JEST projekt. To w pewnym sensie tylko dodatek do projektu, choć niezwykle ważny w odbiorze. W wizualizacji używam modeli mebli i innych artykułów wyposażenia wnętrz pochodzących od konkretnych producentów. Na tym etapie również następuje konsultacja inwestora z projektantem i jest to nadal dobry moment, by ewentualnie nanieść drobne poprawki związane z wystrojem czy użyciem danych artykułów.

 

5. Po akceptacji wizualizacji wykonuję wszelkie niezbędne rysunki techniczne, niezwykle ważne dla prawidłowego odwzorowania i wykonania projektu pokoju dziecięcego w rzeczywistości.

W skład dokumentacji technicznej wchodzą: kłady ścian 2D, rysunkiz wymiarami dla wykonawcy mebli, jeśli takowe były projektowane, ewentualny projekt punktów świetlnych, włączników i gniazdek, jeśli jest konieczny. Są to rysunki powstałe na bazie rzutu układu funkcjonalno-przestrzennego oraz wizualizacji.

 

6. Ostatnim etapem procesu projektowego jest przedstawienie inwestorowi listy produktów wykorzystanych w aranżacji pokoju dziecięcego:

mebli, akcesoriów, materiałów, elementów wystroju, oświetlenia itp. wraz z opisem wymiarów, producenta oraz linkiem do strony, na której można go nabyć.

 

Podsumowując – w 6 prostych krokach jestem w stanie zaprojektować pokój dziecięcy, który ucieszy każdego malucha, w bardzo spokojny i bezstresowy dla rodzica sposób. Jeśli chodzi o czas, w jakim wykonuję projekt od początku do końca, to zwykle jest to około 2 - 3 tygodni. Czas ten jednak może się wydłużać w zależności od responsywności i poziomu zdecydowania inwestora na pewne rozwiązania, oraz z powodu dużego nakładu zleceń w danym momencie.

 

Mam nadzieję, że ten opis procesu uspokoił osoby zdenerwowane na samą myśl o aranżacji pokoju dziecięcego i zachęcił do skorzystania z usług profesjonalnego projektanta wnętrz.

 

 

Jak wygląda proces projektowy? - etapy krok po kroku

15 December 2021
Projektowanie

Kids' Space Concept

designing rooms for kids

 1. pl
 2. en

Website created using WebWave.