Zdaję sobie sprawę, że żyjemy w kraju, w którym jeszcze 30 – 40 lat temu ze względu na sytuację polityczno-gospodarczą brakowało pieniędzy oraz podstawowych artykułów potrzebnych do życia, a w każdym domu stała taka sama meblościanka, po którą trzeba było wystać swoje w kolejce. Nic więc dziwnego, że przeciętny Kowalski nie przykładał większej wagi do wystroju wnętrz w swoim domu, a co dopiero do wystroju dziecięcych pokoi, bo zwyczajnie nie było ku temu możliwości. Wielką radością było np. zdobycie takiego luksusowego mebla jak krzesełko do karmienia od siostry wujka ciotecznego brata stryja – taką historię opowiada mi mama o krzesełku, które razem z tatą zdobyli dla mnie.

 

Niestety pokłosiem ówczesnych problemów i dylemtów są rozterki wielu obecnych rodziców czy dziadków. No bo czy nie wystarczy wstawić biurko przy oknie, po środku pokoju zawiesić lampę, jakieś łóżko i szafka na książki i wystarczy? Kiedyś nie było luksusów a dzieci ‘się chowały’. I tak, i nie. Warto wskazać tutaj dwa argumenty.

 

Przede wszystkim w dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązujemy do układu oraz aranżacji wnętrz w ogóle. Na pierwszym miejscu stoi funkcjonalność – musi być wygodnie i poręcznie. Ale oprócz tego oczywiście z klasą i smakiem, w stylu który nam się podoba. Chcemy żyć w ładnych wnętrzach, bo… dają nam one wiele korzyści. Jeśli we własnym domu czujemy się dobrze, podoba nam się otoczenie w którym przygotowujemy czy jadamy posiłki, sypialnia w której wypoczywamy, a i jeszcze przyjemnie relaksujemy się na wymarzonym szezlongu przy oknie, z książką i kawusią, to również nasz poziom zadowolenia z życia jest większy. To przekłada się z kolei na szereg innych aspektów życia. Jesteśmy zadowoleni, więc więcej się uśmiechamy, czujemy się w domu komfortowo, więc relaks po ciężkim dniu w pracy jest dla nas łatwy i efektywny, w sypialni dobrze się wysypiamy, więc każdego dnia mamy energię do podejmowania kolejnych wyzwań. Podsumowując – w pięknym i funkcjonalnym wnętrzu zyskuje nasze psyche.

 

Poza tym projektujemy wnętrza korzystając z usług fachowców – architektów wnętrz - ponieważ znają się oni na swojej pracy, potrafią dobrać elementy wyposażenia czy wystroju zgodnie z naszymi upodobaniami, ale także pomagają nam zamknąć projekt wnętrza w określonym budżecie. To dzięki ich wiedzy i doświadczeniu wiemy, ile jakiego materiału kupić, za jaką cenę, który produkt jest dobry jakościowo, a który lepiej omijać szerokim łukiem czy jak nie dać się nabrać wykonawcom na dodatkowe koszty. A zatem płacąc za wykonanie projektu wnętrz, tak naprawdę nie powinniśmy myśleć, że ponosimy dodatkowy koszt, lecz pomagamy sobie uniknąć dodatkowych, zbędnych kosztów podczas aranżacji i wykończenia wnętrza, gdybyśmy robili to na własną rękę, jeśli nie mamy w tym obszarze doświadczenia.

 

A zatem wracając do tematu sensowności projektowania pokoju dziecięcego – biorąc dwa powyższe aspekty pod uwagę, czy mały człowiek różni się pod tym względem od dorosłego? Absolutnie nie.

Dziecko przez pierwsze kilka/kilkanaście lat swojego życia bardzo intensywnie się rozwija i poznaje świat oraz przetwarza wiele bodźców z otoczenia, które są dla niego nowe i których często nie rozumie. Dlatego bardzo ważnym jest, aby jego pokój pełnił funkcję azylu, bezpiecznego miejsca, do którego może wrócić, wyciszyć się, pobyć samo i odpocząć.

Ponadto, pokój musi wspierać rozwój emocjonalny i psychoruchowy dziecka. Mały człowiek musi mieć w nim miejsce do zabawy oraz nauki. Pomieszczenie powinno być tak zorganizowane, by już od najmłodszych lat dziecko mogło się w nim czuć samodzielne. Nie wspomnę już o takich aspektach jak np. odpowiednio dobre doświetlenie pokoju, które w przypadku małego dziecka jest niezwykle ważne.

 

Podsumowując – zatrudnienie projektanta wnętrz do zaprojektowania pokoju dziecka nie polega na wybraniu modelu łóżka i nie kończy się na decyzji dotyczącej koloru ścian, choć i kolorystyka ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka we własnym pokoju. Jest to inwestycja w przestrzeń dostosowaną stricte do indywidualnych potrzeb każdego malucha po to, by mógł on beztrosko rozwijać się w najlepszy możliwy sposób, by czuł się bezpiecznie i komfortowo w swoim małym prywatnym świecie, ponieważ tak samo jak w przypadku dorosłych, wpływa to bardzo silnie na psychikę dziecka.

Po co zlecać projekt pokoju dziecka projektantowi wnętrz?

03 December 2021
projekt pokoju dziecka

Kids' Space Concept

designing rooms for kids

  1. pl
  2. en

Website created using WebWave.