Ostatnimi czasy niezwykle popularnym hasłem kojarzącym się z wychowaniem małego lub większego dziecka stało się ‘Montessori’. Jaka idea się za tym kryje i jaki ma związek z aranżacją wnętrz?

 

Maria Montessori (1870 – 1952) była włoską lekarką w dziedzinie psychiatrii i pedagożką, która wypracowała własne podejście pedagogiczne w edukacji dzieci oraz otworzyła własne szkoły, w których nauczano wg jej wytycznych. Naczelną zasadą pedagogiki Marii Montessori było danie dziecku szansy na maksymalną samodzielność, a samodzielność w domu lub w szkole dziecko może osiągnąć tylko wtedy, gdy wnętrze w którym się porusza, będzie dostosowane do jego potrzeb i rozwoju.

 

Zasada nr 1 – prostota pokoju Montessori

                                                                      

Wnętrza szkół Marii Montessori cechowała szczególna prostota. Meble miały proste, nieskomplikowane kształty i wykonane były z naturalnych materiałów. Podobnie również dziś pokój dziecka w stylu Montessori zazwyczaj posiada mebelki wykonane ze sklejki, choć nie jest to warunek konieczny. Unika się raczej intensywnych barw, a półki zwykle nie są zamykane, a otwarte.

 

                                                                  Regał Montessori w pokoju dziecka

 

Zasada nr 2 – odpowiedni rozmiar mebli w pokoju Montessori

 

Należy pamiętać, żeby regały czy szafy z ubraniami dziecka były zawsze w zasięgu ręki małego dziecka. Dzięki temu samodzielnie będzie mogło sięgnąć książeczkę, odłożyć zabawkę czy wyjąć sobie ubranie na zmianę. Wspomaga to zarówno samdzielność i niezależność dziecka, a także pozwala na łatwiejsze utrzymanie porządku i nauki np. samodzielnego sprzątania po zabawie oraz podejmowania własnej inicjatywy w wyborze zabaw i aktywności.

 

                                    Regał na zabawki Montessori      Meble w pokoju dziecka Montessori

 

Zasada nr 3 – miejsce do zabawy na podłodze oraz przy stoliku

 

W pedagogice Montessori mówi się, że dziecko pracuje z pomocami Montessori. Bardzo często (choć nie zawsze) aktywności te odbywają się na podłodze, dlatego warto za wczasu przygotować takie miejsce i zaaranżować miękką matę lub dywanik. Wiele aktywności odbywa się także na siedząco przy blacie, dlatego mały stolik lub biurko z krzesełkiem również są niezbędnym elementem aranżacji wnętrza w stylu Montessori.

 

                                                                                     Pomoce Montessori w pokoju dziecka

 

Zasada nr 4 – nacisk na elementy sensoryczne

 

Pedagogika Marii Montessori podkreśla wagę rozwoju integracji sensorycznej dzieci, dlatego warto by w pokoju malucha znalazły się elementy wyposażenia stymulujące nabywanie takich umiejętności. Może to być np. popularny dzisiaj drewniany bujak czy ścieżka sensoryczna.

 

                                                                                     Zabawy sensoryczne Montessori

 

Zasada nr 5 – stymulacja nauki codziennych czynności

 

Maria Montessori podkreślała istotność nauki i zabawy poprzez wykonywanie zwykłych codziennych czynności razem z dorosłymi lub poprzez obserwację dorosłych. Dlatego w pokoju dziecka nie może zabraknąć zabawek inspirowanych np. codziennymi domowymi obowiązkami. Bardzo często są to zabawki drewniane, ale tak naprawdę mogą to być autentyczne przedmioty typu zmiotka z szufelką czy spinacze do prania.

 

Pokój dziecięcy w stylu Montessori

15 May 2022
Pokój Montessori

Kids' Space Concept

designing rooms for kids

  1. pl
  2. en

Website created using WebWave.