Zdaję sobie sprawę, że żyjemy w kraju, w którym jeszcze 30 – 40 lat temu ze względu na sytuację polityczno-gospodarczą brakowało pieniędzy oraz podstawowych artykułów potrzebnych do życia, a w każdym domu stała taka sama meblościanka, po którą trzeba było wystać swoje w kolejce. Nic więc dziwnego, że przeciętny Kowalski nie przykładał większej wagi do wystroju wnętrz w swoim domu, a co dopiero do wystroju dziecięcych pokoi, bo zwyczajnie nie było ku temu możliwości. Wielką radością było np. zdobycie takiego luksusowego mebla jak krzesełko do karmienia od siostry wujka ciotecznego brata stryja – taką historię opowiada mi mama o krzesełku, które razem z tatą zdobyli dla mnie.

 

Niestety pokłosiem ówczesnych problemów i dylemtów są rozterki wielu obecnych rodziców czy dziadków. No bo czy nie wystarczy wstawić biurko przy oknie, po środku pokoju zawiesić lampę, jakieś łóżko i szafka na książki i wystarczy? Kiedyś nie było luksusów a dzieci ‘się chowały’. I tak, i nie. Warto wskazać tutaj dwa argumenty.

 

Przede wszystkim w dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązujemy do układu oraz aranżacji wnętrz w ogóle. Na pierwszym miejscu stoi funkcjonalność – musi być wygodnie i poręcznie. Ale oprócz tego oczywiście z klasą i smakiem, w stylu który nam się podoba. Chcemy żyć w ładnych wnętrzach, bo… dają nam one wiele korzyści. Jeśli we własnym domu czujemy się dobrze, podoba nam się otoczenie w którym przygotowujemy czy jadamy posiłki, sypialnia w której wypoczywamy, a i jeszcze przyjemnie relaksujemy się na wymarzonym szezlongu przy oknie, z książką i kawusią, to również nasz poziom zadowolenia z życia jest większy. To przekłada się z kolei na szereg innych aspektów życia. Jesteśmy zadowoleni, więc więcej się uśmiechamy, czujemy się w domu komfortowo, więc relaks po ciężkim dniu w pracy jest dla nas łatwy i efektywny, w sypialni dobrze się wysypiamy, więc każdego dnia mamy energię do podejmowania kolejnych wyzwań. Podsumowując – w pięknym i funkcjonalnym wnętrzu zyskuje nasze psyche.

 

Poza tym projektujemy wnętrza korzystając z usług fachowców – architektów wnętrz - ponieważ znają się oni na swojej pracy, potrafią dobrać elementy wyposażenia czy wystroju zgodnie z naszymi upodobaniami, ale także pomagają nam zamknąć projekt wnętrza w określonym budżecie. To dzięki ich wiedzy i doświadczeniu wiemy, ile jakiego materiału kupić, za jaką cenę, który produkt jest dobry jakościowo, a który lepiej omijać szerokim łukiem czy jak nie dać się nabrać wykonawcom na dodatkowe koszty. A zatem płacąc za wykonanie projektu wnętrz, tak naprawdę nie powinniśmy myśleć, że ponosimy dodatkowy koszt, lecz pomagamy sobie uniknąć dodatkowych, zbędnych kosztów podczas aranżacji i wykończenia wnętrza, gdybyśmy robili to na własną rękę, jeśli nie mamy w tym obszarze doświadczenia.

 

A zatem wracając do tematu sensowności projektowania pokoju dziecięcego – biorąc dwa powyższe aspekty pod uwagę, czy mały człowiek różni się pod tym względem od dorosłego? Absolutnie nie.

Dziecko przez pierwsze kilka/kilkanaście lat swojego życia bardzo intensywnie się rozwija i poznaje świat oraz przetwarza wiele bodźców z otoczenia, które są dla niego nowe i których często nie rozumie. Dlatego bardzo ważnym jest, aby jego pokój pełnił funkcję azylu, bezpiecznego miejsca, do którego może wrócić, wyciszyć się, pobyć samo i odpocząć.

Ponadto, pokój musi wspierać rozwój emocjonalny i psychoruchowy dziecka. Mały człowiek musi mieć w nim miejsce do zabawy oraz nauki. Pomieszczenie powinno być tak zorganizowane, by już od najmłodszych lat dziecko mogło się w nim czuć samodzielne. Nie wspomnę już o takich aspektach jak np. odpowiednio dobre doświetlenie pokoju, które w przypadku małego dziecka jest niezwykle ważne.

 

Podsumowując – zatrudnienie projektanta wnętrz do zaprojektowania pokoju dziecka nie polega na wybraniu modelu łóżka i nie kończy się na decyzji dotyczącej koloru ścian, choć i kolorystyka ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka we własnym pokoju. Jest to inwestycja w przestrzeń dostosowaną stricte do indywidualnych potrzeb każdego malucha po to, by mógł on beztrosko rozwijać się w najlepszy możliwy sposób, by czuł się bezpiecznie i komfortowo w swoim małym prywatnym świecie, ponieważ tak samo jak w przypadku dorosłych, wpływa to bardzo silnie na psychikę dziecka.

Po co zlecać projekt pokoju dziecka projektantowi wnętrz?

03 grudnia 2021
projekt pokoju dziecka

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.