Rośliny stanowią nieodłączny element wystroju większości domów, mieszkań, restauracji czy innych miejsc użyteczności publicznej. Przebywanie w otoczeniu dobrze dobranej zieleni pozytywnie wpływa na nasz nastrój, redukuje poziom stresu oraz pozwala na lepszy relaks.

W pokojach dla dzieci często decydujemy się na tapety lub obrazki z motywami kwiatowymi czy leśnymi, stosujemy naklejki w kształcie kwiatów. Zazwyczaj jednak unikamy umieszczania w pokojach dziecięcych prawdziwych roślin, ale właściwie dlaczego?

 

                              pokój dziecka dziewczynki kwiaty

 

Jakiś czas temu dostałam w prezencie od koleżanki dwa piękne makramowe wieszaki na rośliny. Uwielbiam design tego typu i uznałam, że pasują bardzo do pokoju mojej córeczki.

Szybko jednak zarzuciłam ten pomysł o umieszczeniu ich w pokoju dziecka wraz z żywymi kwiatami z kilku powodów, dla których pewnie większość rodziców postępuje tak samo jak ja w tamtym momencie:

 

1. Przecież na pewno będzie z tego bałagan – myśl o doniczce ziemi wysypanej prosto na czyściutką podłogę dziecięcego pokoiku przyprawia o dreszcze.

 

2. Niepewność, które rośliny są trujące, a które nie. A ponieważ się nie znam, to wolę w ogóle nie ryzykować.

 

3. Brak wiedzy na temat tego, które rośliny mogą powodować alergie, a które nie.

 

Kwestia kwiatów w pokoju dziecka przez wiele tygodni nie dawała mi jednak spokoju, bo przecież jako osoba zajmująca się projektowaniem wnętrz dla dzieci nie powinnam unikać tematu, tylko go zgłębić, zrozumieć i zacząć przełamywać konwenanse, stosując rośliny w pokojach dziecięcych.

 

Zacznijmy więc od tego, jakie pozytywne efekty może nieść za sobą wprowadzenie żywych roślin do pokoju dziecka:

 

1. Tak jak już wcześniej pisałam – obecność zieleni w otoczeniu człowieka zdecydowanie poprawia nastrój, wspomaga relaks oraz redukuje poziom stresu. Nie inaczej jest w przypadku dzieci.

 

2. Część roślin ma zdolności oczyszczające powietrze, a kto tego nie chce w pokoju dziecięcym?

 

3. Własna roślinka w pokoju dziecięcym sprawia, że dziecko uczy się zależności procesów w przyrodzie oraz odpowiedzialności za jej utrzymanie – roślinka lepiej rośnie, gdy ma więcej słońca, ale potrzebuje regularnego podlewania, o którym trzeba pamiętać.

 

4. Wspólne podlewanie i pielęgnowanie roślinki może być świetnym sposobem na spędzenie kilku chwil w ciągu dnia i zabawę, jest więc elementem rozrywkowym (każde dziecko lubi konewki i lejącą się z nich wodę, prawda?)

 

                                  kwiaty w pokoju dziecka

 

A zatem – jakich roślin lepiej nie stosować w pokoju dziecka?

Przede wszystkim tych trujących, np. takich jak difenbachia, trójskrzyn, oleander, monstera, cyklamen, bluszcz i wiele innych (szczegóły zawsze czytaj na etykietach lub pytaj sprzedawcę/specjalistę!). Warto w pokoju dziecka unikać także roślin kolczastych, takich jak kaktusy, ponieważ dziecko może się zranić, a także kwiatów o intensywnym zapachu, ponieważ mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, nastrój oraz uniemożliwiać sen i odpoczynek. Lepiej nie stosować roślin o dużych rozmiarach, w ogromnych i ciężkich donicach, żeby dziecko ich na siebie nie przewróciło.

 

Jakie kwiaty warto więc zastosować w pokoju dziecka?

Przede wszystkim nieduże, nietrujące i pozwalające się umieścić wyżej niż na podłodze, np. na specjalnych półeczkach ściennych czy podwieszone pod sufitem. Świetnie sprawdzą się paprocie, palmy koralowe, smużyna płożąca, papirusy i wiele innych, ponieważ lista dozwolonych i zalecanych dla dzieci kwiatów jest dosyć długa.

 

Najważniejsze o czym trzeba pamiętać przed wprowadzeniem jakiejkolwiek rośliny do pokoju dziecka – przeczytać o jej właściwościach, sprawdzić toksyczność, może nawet zasięgnąć porady specjalisty w tej dziedzinie. Uważajmy, aby nie narazić dziecka na żadne niebezpieczeństwo zatruciem poprzez zjedzenie toksycznej rośliny.

 

Poza kwestią zdrowia i bezpieczeństwa, ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Chętnie zobaczę jakie rozwiązania roślinne stosujecie w pokojach swoich dzieci, a już niedługo podzielę się także aranżacją makramowych kwietników w pokoju mojej córeczki.

 

Rośliny w pokoju dziecka - tak czy nie?

08 czerwca 2022
Przykład aranżacji pokoju

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.