Bardzo często zdarza mi się rozmawiać z rodzicami, którzy nieco zagubieni w temacie projektowania rozkładu elektryki w domu, bo przecież możliwości i pomysłów jest tak dużo, ostatecznie w pokoju dziecka decydują się na jeden centralny punkt światła. Tylko czy jeden punkt świetlny dostarczy wystarczająco dobrego oświetlenia całości pokoju i odpowie na wiele różnych potrzeb dziecka w zależności od wieku? Pamiętajmy, że rozprowadzenie elektryki zawsze podczas remontu można zmienić, ale przecież nie robimy remontu co roku :) Dlatego warto zawczasu przeanalizować, jakie potrzeby ma dziecko i jak one będą się zmieniać na przestrzeni lat i do nich dostosować ilość i jakość punktów świetlnych oraz rozprowadzenie gniazd.

 

Rzeczywiście, obecność głównego, ogólnego źródła światła w pokoju dziecka jest ważna i stanowi podstawę oświetlenia pomieszczenia. Może to być jedna lampa umieszczona centralnie, z jedną żarówką lub kilkoma – kilka żarówek od razu nawet w tak podstawowym źródle światła ogólnego daje nam możliwość decydowania o poziomie natężenia oświetlenia. Nie trzeba przecież używać wszystkich żarówek w każdej sytuacji. Lampa z jedną żarówką już takiego pola manewru nie daje, ale nie jest też przecież złym wyborem. Zwłaszcza, że będziemy mieć w pokoiku jeszcze kilka innych źródeł światła. Oświetlenie ogólne może być też wprowadzone do pomieszczenia nie za pomocą jednej lampy głównej, ale np. kilku rozmieszczonych wg jakiejś przyjętej idei, np. osiowo względem okna czy innego elementu wnętrza. Tak jest właśnie w pokoju mojej córki – 4 punktowe źródła światła rozłożone ‘po kwadracie’ w identycznych odstępach aby wyglądały symetrycznie. Można zapalić wszystkie te punkty światła jednocześnie, lub np. tylko dwa aby doświetlić tylko konkretną część pokoju. Z pewnością takie rozwiązanie, które pozwala nam na stopniowanie poziomu oświetlenia – np. zapalenie tylko 2 z 4 żarówek, jest przyjazne dla środowiska i naszego portfela.


     Lampa dziecięca sufitowa         Lampa sufitowa pojedyncza w pokoju dziecka

 

 

Bardzo ważnym źródłem światła, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci, ale tych nieco starszych również, jest lampka nocna. Może to być lampka stojąca na szafce nocnej lub zawieszona na ścianie w okolicy łóżka – np. obok lub nad nim. Takie źródło światła nie może być zbyt mocne, by nie oślepiało w nocy i pozwalało na spokojne zasypianie wieczorem. Warto też pamiętać, żeby wybierać lampki maksymalnie energooszczędne i bezpieczne, ponieważ w przypadku najmłodszych dzieci lampka taka często pozostaje zapalona całą noc. Dobrze by było, gdyby się nadmiernie nie nagrzewała.

 

 

 

               Lampka nocna dla dziecka                          Lampka nocna dziecięca

 

 

 

Kolejnym punktem świetlnym niezmiernie ważnym, bo warunkującym zdrowie i dobry wzrok naszych pociech, szczególnie tych w wieku szkolnym, jest prawidłowe doświetlenie biurka i strefy nauki. Ponownie – rozwiązań tej kwestii jest wiele. Może to być po prostu lampka stojąca biurkowa zakupiona w sklepie, ale ważne, żeby dostarczała dobrej jakości światła i nie była ustawiona po stronie ręki, którą dziecko pisze, ponieważ ręka przesłoni dopływ światła. Doświetlenie biurka można też rozwiązać np. za pomocą oświetlenia wbudowanego w bryłę mebla, jeśli zabudowa biurkowa jest wykonywana na zamówienie przez stolarza i punkty świetlne będą umieszczone np. nad biurkiem. Rozwiązanie to jest o tyle komfortowe, że w przeciwieństwie do lampki stojącej, nie będzie zabierać przestrzeni na biurku. Bardzo ważnym, a może nawet najważniejszym oświetleniem strefy biurka i nauki jest… światło naturalne z zewnątrz. Dlatego tak ważne jest, by biurko ustawione było w pokoju tak, by móc ze światła naturalnego dziennego korzystać maksymalnie jak najwięcej.

 

 

      Lampka na stoliku dziecięcym         Lampka na biurko dla dziecka

 

 

 

Dodatkowo, bardzo fajnym, choć nie koniecznym rodzajem światła jest oświetlenie pokoju również ogólne, ale znacznie słabsze niż główne/centralne. Może to być lampa stojąca podłogowa. Dzięki temu wieczorem, np. podczas gry na komputerze lub oglądania filmu można uzyskać lekkie oświetlenie przestrzeni, a jednocześnie lampa taka może stanowić element dekoracyjny i designerski.

 

 

                                                 Lampa stojąca dla dziecka

 

 

Opisane przeze mnie powyżej rodzaje światła w pokoju dziecka są tymi najbardziej potrzebnymi, choć nie muszą być jedynymi. Mogą pojawić się też np. dekoracyjne ledy czy ledony, ale jest to już uzależnione od stylu w jakim urządzamy pokój, wieku dziecka i jego upodobań.

 

 

                                                               Neon w pokoju dziecka

 

 

Jeśli chodzi o kwestię gniazd, ich rodzaj i rozmieszczenie w pokoju dziecka, to oczywiście najlepiej byłoby wiedzieć zawczasu, jaki będzie układ funkcjonalno–przestrzenny i do niego dostosować rozmieszczenie gniazdek. Ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy na etapie układania elektryki jeszcze ma wizję wnętrza, choć tendencja się już zmienia. Co więcej, potrzeby dziecka, a co za tym idzie – meble i ich układ w pokoju będą się na przestrzeni lat zmieniać, więc warto to mieć na uwadze. Ja z pewnością zalecałabym, aby (jeśli pokój jest typowym kwadratem lub prostokątem) na każdej ścianie znalazło się choć jedno gniazdko. W miejscu, w którym przewidujemy biurko w przyszłości, można tych gniazd zrobić nawet więcej niż jedno, np. 2-3 w listwie. W tym samym miejscu od razu warto dodać także gniazdo internetowe. Nowością coraz częściej pojawiającą się w nowoczesnych domach są także gniazda USB – warto to rozważyć. I ostatnim typem gniazda, o którym warto pamiętać, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdy rodzic może chcieć je uwzględnić, jest gniazdo telewizyjne. Małe dziecko nie potrzebuje telewizora, a wręcz jest on niewskazany. Ale z doświadczenia wiemy, że starsze dzieci, w wieku szkolnym, często już telewizor w swoich pokojach mają, dlatego wyprowadzenie gniazda TV ułatwi nam sprawę na przyszłość.

 

Podsumowując – jeśli chodzi o oświetlenie i gniazda w pokoju dziecięcym, cały czas trzeba mieć na uwadze, że wnętrze będzie ewoluować wraz z wiekiem dziecka i powinno być pod względem punktów świetlnych oraz gniazd urządzone w taki sposób, by pozwalać na dużą elastyczność i szybkie dostosowywanie do zmieniających się potrzeb. Dlatego właśnie pokoje dziecięce są wyjątkową częścią domu lub mieszkania, ponieważ żadne inne pomieszczenie nie musi w sobie zwykle zawierać kilku różnych funkcji i w dodatku ewoluować co 2 – 3 lata.

 

Rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazdek w pokoju dziecka

03 kwietnia 2022
Lampa tęcza

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.