W mieszkaniach, a przede wszystkim w domach mamy zwykle szereg różnych pomieszczeń o zróżnicowanym charakterze, pełniących specyficzne funkcje. Sypialnia służy do spania i odpoczynku, garderoba do przechowywania ubrań, salon stanowi miejsce rozrywki, gabinecik zaś daje nam miejsce do pracy. Często nie wyobrażamy sobie, aby któregoś z tych pomieszczeń mogło zabraknąć, bo przecież znacząco wpłynęłoby to na sposób naszego funkcjonowania oraz komfort przebywania we własnym domu czy mieszkaniu.

 

Wyobraźmy więc sobie, że w przypadku dziecka większość tych wymienionych przeze mnie wyżej pomieszczeń trzeba tak naprawdę zamknąć w jednym, i to zwykle niezbyt dużym pokoju! Owszem, zdarza się że czasem dziecko otrzymuje do swojej dyspozycji więcej niż jedno pomieszczenie, ale nie jest to raczej ogół przypadków.

 

A zatem, pokój dziecka musi przede wszystkim posiadać:

  • miejsce do spania, aby np. odpocząć po przedszkolnych harcach

  • miejsce do przebierania i przechowywania ubranek

  • przestrzeń do zabaw kreatywnych zawierająca jakiś blat roboczy np. w postaci stoliczka

  • przestrzeń do przechowywania zabawek i zabawy nimi

  • coś, o czym bardzo często zapominamy lub nawet nie zdajemy sobie sprawy z istotności tego obszaru – miejsce do nic-nie-robienia.

 

Wszystkie opisane przeze mnie wyżej miejsca tworzą pewnego rodzaju strefy w pokoju dziecka.

 

Strefa snu i odpoczynku w pokoju dziecka

Małe dzieciaczki często wolą spać z rodzicami w ich dużych łóżkach, dlatego należy sprawić, żeby ten kącik kojarzył się maluchowi pozytywnie, bo o ile nie ma nic złego we współspaniu, o tyle warto, żeby dziecko jednak nie bało się spać w swoim łóżeczku, lubiło je i czuło się w nim bezpiecznie i przytulnie. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w wybór i zakup takiego łóżka. Niech to będzie mebel wymarzony przez dziecko. Pamiętać należy także o wyborze dobrej jakości materaca, ponieważ to właśnie od niego zależy wygoda i komfort malucha. W osiągnięciu przytulności strefy spania niewątpliwie ważną rolę odgrywają też użyte przez rodzica tekstylia, czyli ewentualne pościele, poduszeczki, a może panele tapicerowane na ścianie. Nie zapominajmy również o niewielkim i delikatnym źródle światła usytuowanym blisko łóżeczka, a najlepiej w zasięgu ręki dziecka. Maluchy często wolą spać przy zapalonym świetle, a całkowita ciemność zdecydowanie negatywnie wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i odbiór przytulności pokoju.

 

 

Strefa przebierania i przechowywania ubranek w pokoju dziecka

Może się zdarzyć tak, że ubranka dziecka będą przechowywane w osobnej garderobie wraz z ubraniami rodziców, jednak zazwyczaj w pokoju dziecka musi znaleźć się szafa. Warto uzmysłowić sobie, że do domu wchodzimy i zostawiamy kurtkę czy inną odzież wierzchnią w szafie niedaleko drzwi lub na wieszaku. Dlatego ogromnym plusem będzie utworzenie takiego kącika blisko wejścia do pokoju, żeby dziecko mogło tam zdjąć i odwiesić bluzę którą miało w przedszkolu, albo plecaczek. Zapobiegniemy wtedy tzw efektowi krzesła obładowanego ubraniami – niebrudnymi, ale nienadającymi się już do szafy ;) Fajnie też, gdyby szafa z ubrankami znajdowała się blisko takiego kącika, by od razu po zdjęciu ubrań wierzchnich można było wyciągnąć z niej inne ubranka na przebranie.

 

 

Strefa pracy twórczej w pokoju dziecięcym

Dziecko odkrywa świat i wyraża siebie poprzez różnego rodzaju akty twórcze, np. malowanie farbami, rysowanie kredkami, lepienie z ciastoliny i wiele innych, często dosyć brudzących zabaw. Jeśli wydzielimy w pokoju odpowiednie miejsce i zapewnimy bezpośredni dostęp do wszelkich akcesoriów typu farby, kredki, kleje, kolorowe papiery i bibuły (zamiast np. zamykać je w szafce w drugim końcu pokoju) prawdopodobnie uda nam się uniknąć rozprzestrzenienia się twóczego bałaganu w całym pomieszczeniu. Wygodny stoliczek lub biurko z przystosowanym do niego siedzeniem sprawi, że wszelkie prace twócze będą przebiegać znacznie bardziej komfortowo, a sprzątanie po nich przebiegnie szybko i sprawnie.

 

Strefa przechowywania zabawek i zabawy w pokoju dziecka

Jak pewnie wiemy, dzieciaki mają bardzo dużo zabawek i często bardzo trudno jest je wszystkie umieścić np. na regale, bo zwyczajnie nie dysponujemy aż tak dużą przestrzenią. Dobrym pomysłem jest usytuowanie pewnej ogrniczonej tylko liczby zabawek gdzieś na wierzchu, np. na półeczkach, a pozostałe można schować do mniejszych lub większych pudełek. Niektóre będziemy trzymać w pudełkach na stałe, np. różne drobne elementy jak buciki lalek barbie, a pozostałe, większe, będziemy regularnie podmieniać i stawiać na półeczkach zamiast tych poprzednich. Unikniemy w ten sposób ciągłego chaosu i nieładu, a dziecko w pewnym sensie będzie mogło odkrywać stare zabawki na nowo. Warto również zwrócić uwagę na to, by w strefie zabawy dzieciaki miały do dyspozycji jakąś miękką matę lub dywanik, żeby nie musiały siedzieć na twardej podłodze.

 

Przestrzeń do nic-nie-robienia w pokoju dziecka

W dzisiejszych czasach dzieciaki już od najmłodszych lat uczęszczają nie tylko do żłobków, przedszkoli i szkół, ale także na zajęcia dodatkowe. W domu dbamy o ich rozwój sensoryczny, prace manualne i wiele innych aspektów. Jednak maluchowi do rozwoju potrzebny jest też czas na relaks, i do tego właśnie ma służyć stefa do nic-nie-robienia. Jeżeli maluch ma w niej, wg tego co sugeruje nazwa, nic nie robić, to znaczy, że przestrzeń ta musi wpływać na niego wyciszająco i uspokoajająco. Powinna być pozbawiona nadmiernych bodźców, ostrych kolorów czy głośnych, grających zabawek. Zamiast tego świetnie sprawdzi się biblioteczka z książeczkami oraz miękki fotel lub pufa.

 

Jak wynika z opisu stref, pokój dziecka to pomieszczenie, które musi pomieścić w sobie wiele różnych funkcji. Od spania, poprzez przechowywanie, zabawę, aż po relaks. Urządzenie pokoju dziecka w taki sposób, by był on możliwie jak najbardziej funkcjonalny to nie lada wyzwanie.

 

 

 

 

 

 

Strefowość pokoju dziecka

22 lutego 2022
montessori, pokój dziecka

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.